آشنایی با آنزیم های کبدی


آشنایی با آنزیم های کبدی

آنزیم های کبدی اولین گام در تشخیص آسیب کبدی انجام آزمایش ساده خون است که حضور آنزیم  های کبدی مشخص را در نشان می دهد. تحت شرایط عادی این آنزیم ها درون سلول های کبدی وجود دارند اما زمانی که کبد آسیب می بیند این آنزیم ها وارد جریان خون می شوند. حساس ترین و پر مصرف ترین آنزیم های تشخیصی کبد، آمینوترانسفرازها هستند. آن ها آسپارتات آمینوترانسفراز (SGOT یا AST) و آلانین آمینوترانسفراز (SGPT یا ALT) هستند. این آنزیم ها بطور معمول داخل سلول های کبدی قرار دارند
زمانی که کبد دچار آسیب می شود سلول های کبدی آنزیم ها را وارد جریان خون می کنند، بالارفتن سطح آنزیم ها در خون نشانه آسیب کبدی است. آمینوترانسفرازها چه هستند؟ آمینوترانسفرازها باعث کاتالیز واکنش های شیمیایی در سلول ها می شوند که در آن گروه آمین از یک مولکول دهنده به مولکول گیرنده منتقل می گردد. به همین دلیل به آن ها آمینوترانسفراز گفته می شود. واژه های پزشکی در خصوص این آنزیم ها می تواند گاهی گیج کننده باشد. نام دیگر آمینوترانسفرازها، ترانس آمیناز است. آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز(AST) نیز به نام ترانس آمینازاگزالواستیک سرم (SGOT) نیز نامیده می شود و آلانین آمینوترانسنفراز(ALT) نیز به نام ترانس آمینازپیرویک گلوتامیک سرم(SGPT) مشهور است. بطور خلاصه SGOT= AST و SGPT= ALTاست.
بطور طبیعی آمینوترانسفرازها در کجا قرار دارند؟ (SGOT) AST بطور طبیعی در انواع مختلف بافت ها از قبیل کبد، قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد. این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافت ها وارد خون می شود. برای مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد. قسمت عمده ی (SGPT)  ALTبرعکس AST بطور طبیعی آن در کبد یافت می شود.
اگر چه نمی توان گفت که این آنزیم منحصراً در کبد قرار دارد اما کبد جایی است که در برگیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است. این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد، بنابراین نسبتاً از این آنزیم بعنوان شناساگر ویژه موقعیت کبدی استفاده می شود. میزان طبیعی AST و ALT چه اندازه هستند؟ میزان طبیعی (SGOT) AST ، ۵ تا ۴۰ واحد در هر لیتر سرم است (بخش مایع خون) و میزان طبیعی(SGPT)  ALT۷تا۶۵ واحد در هر لیتر سرم است. بالارفتن میزان AST و ALT به چه معناست؟ (SGOT) AST و(SGPT)  ALTنشانگرهای حساس در انواع مختلف بیماری های کبدی هستند. اما سطح بالاتر از حد معمول این آنزیم های کبدی نباید به طور خودکار با آسیب کبدی برابر دانسته شود. آن ها ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشند یا نباشند. تفسیر سطح بالای AST وALT بستگی به همه نشانه های بالینی دارد.
بنابراین بهترین کار این است که این موارد توسط پزشک ارزیابی گردند. سطح دقیق این آنزیم ها دقیقاً به میزان آسیب کبدی و تشخیص بیماری، بستگی ندارد. بنابراین سطح دقیق  (SGOT) AST و(SGPT)  ALTنمی تواند معین کننده درجه بیماری کبدی یا پیشگویی آن در آینده باشد. برای مثال بیماران با هپاتیتA ویروسی حاد ممکن است سطح بالایی از AST و ALT را نشان دهند (گاهگاهی هزاران واحد در لیتر). اما بیشتر بیماران با هپاتیتA ویروسی کاملاً بهبود می یابند بدون اینکه بیماری در وجود آنها باقی بماند. بر خلاف هپاتیت A ویروسی، بیماران دارای عفونت هپاتیتC مزمن بطور عادی فقط مقداری جزئی افزایش در سطح آنزیم های ALT و  AST دارند. با این وجود بعضی از این بیماران ممکن است بیماری مزمنی از قبیل هپاتیت مزمن و سیروز کبد را تا آخر عمر به همراه داشته باشند. چه بیماری های کبدی باعث ایجاد میزان غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می شود؟ بالاترین میزان ALT و  AST به علت مرگ گسترده سلول های کبدی (نکروز گسترده کبد) ایجاد می گردد.
این حالت در شرایطی مانند هپاتیتA ویروسی حاد یا B و آسیب کبدی مشخص بر اثر سمیت ناشی از دوز بیش از حد استامینوفن، ایجاد می شود. این حالت هم چنین در زمانی بوجود می آید که کبد بخاطر عدم حضور اکسیژن و مواد غذایی دچار شوک طولانی مدت می گردد. سطح سرمی ALT و  AST در چنین شرایطی از ۱۰برابر حالت عادی تا هزاران واحد در لیتر متغیر است. افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی معمولاً اتفاق می افتد. آن ها معمولاً بصورت غیر قابل انتظار در آزمون های روتین خونی علی رغم سلامت فرد شناسایی می گردند. سطح ALT و  AST در چنین شرایطی معمولاً بین ۲برابر حالت عادی تا چندین صد واحد در لیتر متغیر است. معمول ترین حالت افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی، کبد چرب است. در ایالات متحده آمریکا شایع ترین علت ایجاد کبد چرب استفاده نابجا از الکل است.
سایر دلایل کبد چرب شامل دیابت ملیتوس و چاقی هستند هپاتیتC مزمن هم چنین یکی از مهم ترین دلایل ایجاد افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی ست.
چه داروهایی باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آمینوترانسفرازها می گردند؟
گروهی از داروها که می توانند باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آنزیم ها گردند شامل موارد زیر هستند: ·   داروهایی که برای کاهش درد استفاده می شوند مانند آسپرین، استامینوفنTynlenol، ایبوپروفن(motrin,Advil)، ناپروکسن(Narosyn)، دیکلوفناک ( Voltaren)  و فنیل بوتازون(Butazolidine) ·   داروهای ضد صرع شامل فنی توئین(Di lantin)، الرپروئیک اسید، کاربامازپین(Tegretol) و فنوباربیتال. ·   آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها، سولفونامیدها، ایزونیازید(INH)، سولفا متوکسازول، تری متوپریم، نیتروفورانتوئین و … ·   داروهای پایین آورنده کلسترول شامل استاتین ها(Lipitor,Pravachol,Mevacorو…) و نیاسین ·   داروهای ضد افسردگی شامل سه حلقه ای ها سطح غیر طبیعی ایجاد شده آنزیم های کبدی معمولاً هفته ها و ماه ها پس از قطع دارو به حالت طبیعی باز می گردند.
موارد سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی چه هستند؟
نادرترین دلایل ایجاد غیر طبیعی آنزیم های کبدی در ایالات متحده آمریکا شامل هپاتیتB مزمن، هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، کمبود  Alpha-۱-antitrypsin، بیماری سلیاک،بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و التهاب هپاتیت اتوایمون است. هپاتیتB می تواند باعث ایجاد بیماری کبدی مزمن با تغییر غیر طبیعی مداوم در آنزیم های کبدی گردد، اگر چه این حالت به اندازه هپاتیتC معمول و شایع نیست.
هماکروماتوزیس اختلالی ژنتیکی است که در آن جذب بیش از حد آهن اتفاق می افتدو همین امر منجر به تجمع آهن در کبد، التهاب ، زخم و اسکار کبد می گردد. بیماری ویلسون ؛ بیماری ارثی بوده که به دلیل تجمع بیش از حد مس در بافت های مختلف از قبیل کبد و مغز ایجاد می شود. وجود مس در کبد می تواند منجر به التهاب مزمن کبد شده در حالی که تجمع این عنصر در مغز منجر به مشکلات روانی و حرکتی می شود. کمبود Alpha-۱-antitrypsin اختلالی ارثی بوده که در آن کمبود glycoprotein (مجموعه پروتئین کربوهیدرات) که alpha-۱-antitrypsin نامیده می شود منجر به بیماری ریوی مزمن(emphysema ) و بیماری کبدی می گردد. التهاب کبد اتوایمون در نتیجه آسیب کبدی ایجاد می شود که به دلیل آنتی بادی های خود بدن و حمله آن به کبد صورت می پذیرد. بیماری سلیاک بیماری مربوط به روده کوچک است که در آن بیمار به گلوتن حساسیت داشته و همین امر باعث ایجاد گاز، نفخ، اسهال و در موارد پیشرفته باعث سوء تغذیه می گردد. بیماران مبتلا به این بیماری هم چنین می توانند دارای سطوح غیرطبیعی آنزیم های ALT و  AST در خونشان باشند.
بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در نتیجه التهاب مزمن روده ها ایجاد می گردد. در این بیماران التهاب کبد یا مجاری صفراوی (primary sclerosing cholangitis) نیز می تواند ایجاد گردد که در نتیجه آن تست های کبدی غیر طبیعی می شوند. سطح غیر طبیعی آنزیم ها بندرت می تواند یکی از نشانه های سرطان کبد باشد. سرطانی که از سلول های کبدی  ایجاد می شود hepatocellularcarcinoma یا hepatoma نامیده می شود . سرطانی که از سایر ارگان ها(همانند کولون، پانکراس، معده و…) به کبد پخش می شودmetastatic malignancies نامیده می شود. افراد سالم چگونه از نظر میزان افزایش آمینوترانسفرازها ارزیابی می گردند؟ ارزیابی افراد سالم با آنزیم های غیر طبیعی، باید بصورت فردی صورت پذیرد. پزشک ممکن است نتایج آزمون های قدیمی را به منظور مقایسه با آزمون جدید درخواست نماید.
اگر آزمون های قدیمی وجود نداشته باشند پزشک ممکن است آزمون خون را در هفته یا ماه های بعد به منظور بررسی این موضوع که آیا این سطح غیر طبیعی مداوم یا خیر، تکرار نماید. پزشک عوامل خطر بیماری هپاتیت B یا  C که شامل است  موارد جنسی، تاریخچه انتقال خون، استفاده از داروهای تزریقی و قرارگیری در برابر محصولات خونی هستند ارزیابی می کند. تاریخچه خانوادگی از بیماری کبدی ممکن است باعث افزایش بیماری های توارثی از قبیل هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون یا کمبود alpha-۱-antitrypsin شود. الگوی غیرطبیعی آنزیم کبدی می تواند شواهد مفیدی را در ایجاد بیماری کبدی فراهم نماید. برای مثال اکثر بیماران با بیماری کبد الکلی دارای سطح آنزیم های غیر طبیعی هستند که البته این افزایش به اندازه افزایش در هپاتیت ویروسی حاد نیست. در کبد الکلی میزان AST بیشتر از ALT بوده و اندازه آن معمولاً زیر ۳۰۰ واحد در لیتر و میزان ALT معمولاً زیر ۱۰۰واحد در لیتر است. اگر الکل یا دارو مسئول غیر طبیعی آنزیم های کبدی باشد در صورت قطع مصرف آنها(تحت نظارت پزشک)  هفته ها یا ماه ها بعدسطح آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی باز می گردد.
اگر چاقی مسئول ایجاد کبد چرب باشد کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد منجر به بازگشت آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی می شود. اگر سطح غیر طبیعی آنزیم ها علی رغم قطع الکل، کاهش وزن و قطع دارویی همچنان ادامه یابد آزمون های خونی انجام شده می تواند به تشخیص روند درمانی کمک نماید. خون می تواند از نظر حضور ویروس هپاتیت B  وC و آنتی بادی های مربوط به آنها ارزیابی گردد. سطح آهن خون، آهن اشباع شده و فریتین(میزان آهنی که در بدن ذخیره شده است) معمولاً در بیماران مبتلا به هماکروماتوزیس افزایش می یابد. سطح خونی ماده ای به نام Ceruloplasmin معمولاً در بیماران مبتلا به ویلسون کاهش می یابد. سطح خونی آنتی بادی های مشخص (آنتی نوکلئار آنتی بادی یا ANA، آنتی بادی ماهیچه ای anti-smoth و آنتی بادی ضد کبدی و آنتی بادی میکروزوم کلیه) در بیماران مبتلا به التهاب هپاتیت اتوایمون افزایش می یابد. بیوپسی از کبد روشی است که در آن سوزن از طریق پوست وارد قسمت راست بالای شکم می شود و لایه نازکی از بافت کبدی به منظور آزمایش زیر میکروسکوپ برداشته می شود. البته این روش برای تمام افراد دارای سطح آنزیم کبدی غیرطبیعی ضروری نیست.
پزشک معمولاً این روش را در موارد زیر توصیه می کند اگر ۱) اطلاعات بدست آمده از بیوپسی احتمالاً در برنامه ریزی درمانی کمک کننده باشد. ۲) پزشک نیازمند دانستن اندازه و وخامت آسیب و التهاب کبدی باشدو ۳) به منظور ارزیابی تاثیر درمانی. بیوپسی از کبد مناسب ترین روش در تأیید تشخیص شرایطی است که مستعد درمان است. بیماری های کبدی که بالقوه قابل درمان هستند شامل هپاتیتB و C هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، التهاب هپاتیت اتوایمون و کمبود alpha-۱-antitrypsin هستند.
کنترل کردن سطوح آمینوترانسفرازها چگونه است؟ مساله بسیار مهم این است که آزمون های دوره ای AST (SGOT) وALT (SGPT) باید در طول زمان انجام شود. تا سطح سرمی افزایش یافته، ثابت مانده یا پایین آمده است، مشخص شود. برای مثال، بیماران تحت درمان با بیماری هپاتیتC مزمن از نظر آزمون های آنزیمی دوره ای باید ارزیابی شوند.
هرگونه پاسخ به درمان باعث کاهش آنزیم های کبدی به سطح طبیعی یا نزدیک سطح طبیعی می شوند، بیماران مبتلا به هپاتیتC که پس از اتمام دوره درمان بیماری شان دوباره عود می کند معمولاً سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی را نشان می دهند. سایر آنزیم های کبدی چگونه هستند؟ جدا از آنزیم های AST وALT سایر آنزیم ها شامل آلکالین فسفات،۵¢-nucleotidase و گاماگلوتامیل ترانس پپتیداز(GGT) هستند که اغلب به منظور تشخیص بیماری های کبدی ارزیابی می شوند. ما توجه و دقت خود را به آنزیم های AST وALT محدود نموده ایم زیرا این آنزیم ها از نظر بیوشیمیایی به یکدیگر وابسته بوده و بسیار مهم هستند. این دو آنزیم در رده مهمترین آنزیم های کبدی قرار گرفته اند.
ارسال این مورد صرفا برای آشنایی با آنزیم های کبدی و در رابطه با موضوع قبلی یعنی فیزیولوژی کار کبد است


 

 
   
 
   
 

 

 

اعمال سلول کبدی
پروتئین سازی
سلولهای کبدی پروتئینهای متعددی را سنتز و بطور مداوم به خون ترشح می‌کنند که از جمله آنها می‌توان آلبومین ، پروترومبین ، فیبرینوژن لیپو پروتئینها و هپارین را نام برد.
ذخیره سازی
سلولهای کبدی قارد به ذخیره سازی مواد مختلفی می‌باشند که از جمله آنها می‌توان تری گلیسریدها ، گلیکوژن و ویتامینها را نام برد. تجمع چربی زیاد در هپاتوسیتها باعث پیدایش شرایطی به نام کبد چرب می‌گردد که قابل برگشت است.
اعمال متابولیک
از مهمترین اعمال متابولیک سلولهای کبدی ، گلوکونئوژنز یا تبدیل چربیها و اسیدهای آمینه به گلوکز و دآمیناسیون اسیدهای آمینه برای تولید اوره است.
سم زدایی
سلولهای کبدی با استفاده از آنزیمهای شبکه آندوپلاسمی صاف خود و به طرق اکسیداسیون و متیلاسیون ، مواد متعددی نظیر الکل ، استروئیدها ، باربی توراتها را غیر فعال می‌سازند.
ترشح صفرا
تولید و ترشح صفرا از اعمال خارجی کبد می‌باشد. مهمترین اجزای تشکیل دهنده صفرا ، علاوه بر آب و الکترولیتها اسیدهای صفراوی و بیلی روبین می‌باشد. بیلی روبین حاصل از تجزیه هموگلوبین که به صورت غیر محلول در آب و خون وجود دارد، توسط هپاتوسیتها گرفته شده و به صورت محلول در آب درآمده و به کانالیکولهای صفراوی ترشح می‌شود.
ترمیم کبد
با آنکه سلولهای کبدی دارای عمری طولانی هستند ولی قدرت ترمیم (Regeneration) فوق العاده‌ای دارند. بطوری که موشها قادرند 75 درصد کبد خود را در یک ماده ترمیم کنند. با وجود این قدرت ترمیم کبد در انسان محدود است. عاملی که تقسیم سلولهای کبدی را پس از رسیدن به حجم اصلی خود مهار می‌کند، کالون (Chalone) نامیده می‌شود. کالون تولید شده در هر عضو متناسب با تعداد سلولهای تشکیل دهنده آن عضو می‌باشد. در صورت کاهش تعداد سلولها ، کاهش مقدار کالون محرک تقسیم سلولها می‌باشد.
بیماریهای کبد :
یرقان
اختلال در ترشح یا دفع صفرا باعث افزایش بیلی روبین خون و بروز بیماری یرقان می‌گردد. اگر بیماری یرقان در اثر آسیب سلولهای کبدی بروز نماید یرقان هپاتیک نامیده می‌شود. ولی اگر از انسداد مجاری صفراوی مثل تشکیل سنگهای صفراوی یا پیدایش تومور ، ناشی شود آن را یرقان انسدادی می‌نامند. در صورتی که به علت همولیز زیاد گویچه‌های قرمز مقدار بیلی روبین تولید شده به حدی باشد که کبد نتواند همه بیلی روبین را به صورت محلول درآورده و دفع نماید، یرقان را یرقان همولیتیک گویند.
سیروز کبد
این بیماری نتیجه از بین رفتن بافت کبدی و جانشین شدن آن توسط بافت پیوندی است که در آن کبد سفت می‌شود. علت سیروز استعمال مشروبات الکلی ، اختلال مزمن و طولانی دستگاه گوارش و آتروفی حاد زرد کبد است. سیروز کبد با بی‌اشتهایی ، اختلال در عمل هضم ، نفخ شکم ، خارش پوست و یرقان شروع می‌شود. گاه خونریزی مری و استفراغ نخستین علامت سیروز کبد را تشکیل می‌دهد. جهت متوقف ساختن پیشروی بیماری پرهیز غذایی و دادن ویتامین مفید است.
منابع گیاهی مفید برای کبد:
نعناع ، کاسنی ، انجیر ، آب انگور ، توت فرنگی ، هویچ ، آب سیب ، آب لیمو ، پوست مرکبات ، شلغم ، انگور فرنگی و دمکرده برگ
روش برخورد با بیماری های کبدی
ملاﺣﻅات بیو لوژیک:
با آگاهی اﺯ ساختاﺭ کارکرد ﻄبیعی کبد می‌توان بیماری‌های کبد و تظاهر بالینی آنها را درک کرد.توجه به آناتومی کبد ، مجاری صفراوی و هپاتوسیت‌ها برای فهم تظاهرات بالینی بیماری‌های کبدی لازم است. خون رسانی دوگانه به کبد که منحصر به کبد است وشامل سیستم وریدی پورت می‌شود کبد را به مشابه یک صافی در سر راه خون وریدی احشای شکمی در اورده‌است.
این امر باعث می‌شود که کبد به طور ثانویه به تعدادی از بیماری‌های خارج کبدی مبتلا شود و مکان نسبتاٌ شایعی برای متاستاز تومرهای توپر باشد. به علاوه توجه به آناتومی کبد خصوصاٌ سیستم وریدی پورت جهت درک تظاهرات بالینی مهم هیپرتانسیون پورت که از عوارض شایع بیماری‌های مزمن کبدی است و بر اثر تغییر شکل عروق ریز داخل کبدی در نتیجه ایجاد اسکار وبازسازی مجدد به وجود می‌آید بسیار با اهمیت است . در این موارد شواهدی همچون بزرگ شدن طحال وهیپراسپلنیسم و خون ریزی گوارشی و تجمع مایع آسیت و نشانه‌های آنسفالوپاتی پورت سیستمیک وجود دارد.
اناتومی مجاری صفراوی از کانالیکولها تا مجرای مشترک صفراوی در پیامدهای یرقان انسدادی امری نقش دارند. در حالی که التهاب کیسه صفرا ممکن است سبب تب ودرد شود. کولدوکولیتیاز باعث کولیک صفراوی و یرقان می‌گردد. خون از طریق ونولهای پورت که در محیط قرار دارند وارد لوبول کبدی می‌شود و از طریق سینوزوئیدهای کبدی به طرف ورید مرکزی حرکت می‌کند ونولهای پورت و مجاری کوچک صفراوی و آرتریولهای کبدی در یک تریاد قرار دارند.
اگاهی از این سازمان ونیز وجود نواحی متحد المرکز کارکردی در یک لوبول برای درک انواع الگوهای صد مه کبدی ضروری است این خصوصیات ساختمانی بی شک دلیل حفظ شدن نسبی کارکرد هپاتوسیتها در جریان بسیاری از بیماری‌ها مثل شیستوزومیازیس سیروزصفراوی که باعث هیپر تانسیون قابل توجه پورت می‌شوند می‌باشد.
سلولهای کبدی بسیاری از ترکیبات بالقوه سمی درونزاد و برونزاد را از طریق اکسیداسیون احیا و کونژوگاسیون توسط آنزیمهای متعدد شبکه آندوپلاسمی تغییر می‌دهند.کونژوگاسیون مواد اولیه : با تبدیل کرن مواد غیر محلول در آب به محلول در آب عموماٌ دفع کبدی آنها را تسهیل می‌کند. بنابر این تعجب اور نیست که بیماری‌های پارانشیمی کبد ممکن است سبب هایپربیلی روبینمی و یرقان شوند.
سایر اعمال سلولهای کبدی شامل تولید انواع مختلفی از پروتئینهای محلول در آب برای ترشح انها به داخل گردش خون ونیز وجود گیرنده‌هایی است که نسبت به لیگاندهای مختلف موجود در گردش خون اختصاصی عمل می‌کنند. البته سلولهای کوپفر نیز بیشتر وظایف خویش را به صورت یکی از اعضا رتیکولواندوتلیال از طریق کلیرانس شماری از گلیکوپروتئینهای سرم به روش آندوسیتوز با واسطه گیرنده آسیالوگلیکوپروتئین انجام می‌دهند در این خصوصیت سلولهای کبدی سهیم هستند.
آخرین خصوصیت بیولوژی سلولی هپاتوسیتها که در بروز بیماری‌ها نقش دارد استعداد کبد برای تکثیر و بازسازی است. گرچه در پارانشیم طبیعی کبد اشکال میتوزی ناچیزی مشاهده می‌شود باز سازی سریع که شامل تکثیر و هیپرتروفی سلولی است به دنبال برداشتن تجربی بخشی از کبد حیوانات و آدمی مشاهده می‌شود
_________________

 
   
 
   
 
     

>

 

 

in 1943 پست

تغذیه مناسب برای سلامت کبد
کبد عضوی بسیار حیاتی برای بدن است. این عضو با وزن تنها 5/1 کیلوگرم ۵۰۰ کار متفاوت انجام می دهد که مهمترین وظیفه آن سوخت و ساز پروتئینها و کربوهیدرات ها و چربیهاست. کبد همچنین عمل ذخیره سازی و فعال سازی ویتامینها و مواد معدنی را انجام می دهد؛ تولید صفرا می کند که برای هضم و جذب چربیها لازم است؛ آمونیاک را که بسیار سمی است (با تبدیل به اوره) از خون پاک و سم زدایی می کند؛ انواع پروتئینهای خونی و شاخصهای انعقادی در کبد ساخته می شود .
کبد همچنین استروئیدها را متابولیزه می کند، داروها و الکل را از خون پاک می کند، و باکتریها و مواد زاید را از خون میگیرد؛ و تقریبا ۱۵۰۰سی سی خون در دقیقه از کبد عبور می کند.

اگر کبد فردی را برداریم، فرد ظرف ۲۴ ساعت می میرد؛ با این حال انسان می تواند با 10 تا 20 درصد کبد خود زنده بماند.

کبد بیشترین سهم مصرف انرژی پایه را نیز به خود اختصاص می دهد. (۲۹% انرژی پایه).
مواردی که به کبد آسیب می رساند عبارت است از:
۱- خوردن زیاد
۲- بد خوردن؛ مثلا خوردن زیاد محصولات تهیه شده از آرد تصفیه شده، غذاهای آماده، شکر زیاد، چیپس، ...
۵- انواع داروهای خوراکی مثلا قرصهای ضد بارداری
۶- افزودنیهای مواد غذایی
توصیه های تغذیه ای برای سلامت کبد :
- از نیکوتین، الکل، کافئین، گوشت قرمز، قند ساده، غذاهای سرخ شده، کمتر استفاده کنید.
- از منابع غذایی پتاسیم بیشتر استفاده کنید؛ مثل موز، کشمش، آلو، بادام، انواع سبزیجات.
-آب زیاد بنوشید؛ سعی کنید هر ساعت مقداری آب بخورید.
- سبزیجات خام بیشتر مصرف کنید.
- آب هویج و آب چغندر بیشتر مصرف کنید.
-روغن مایع مصرف کنید و خوردن از کره و مارگارین و روغن جامد و دنبه اجتناب کنید.
- ویتامین «کا» برای جلوگیری از سیروز کبدی مفید است.
- از مصرف زیاد ویتامین «آ» پرهیز کنید، بدین منظور نباید روغن کبد ماهی زیاد مصرف کنید. بهتر است که از منابع حاوی پیش ساز ویتامین «آ» (بتاکاروتن؛ مانند هویج، زردآلو، طالبی، …) استفاده کنید.
- هرگز مرغ و ماهی و گوشت خام یا نیمپز نخورید؛ زیرا خطر شدید عفونت با باکتریها و پارازیت ها و … را به همراه دارد.
-لیمو یکی از بهترین دوستان کبد است؛ بیشتر لیمو بخورید.
- کوآنزیم «Q10» به رساندن اکسیژن به کبد کمک می کند.
- لسیتین از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کند.
- از ملین های قوی استفاده نکنید؛ اما همیشه هم از بروز یبوست جلوگیری کنید.
۳- برنامه غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات، پرچربی؛ بخصوص برنامه غذایی سرشار از چربیهای اشباع و روغنهای هیدروژنه
۴- موادی همچون الکل، سیگار، کافئین، تئوبرومین ..

_______________

 

وقتی صافی بدنتان چرب می‌شود!
عمومی- کبد(جگر) اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است.
پانکراس (لوزالمعده) و کبد، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به‌عهده دارند. کبد بزرگ‌ترین غده بدن است و 2 لوب اصلی (راست و چپ) دارد. کبد کارخانه شیمیایی بدن است و بسیاری از اعمال پیچیده شیمیایی را که برای ادامه زندگی ارزش حیاتی دارند، انجام می‌دهد.
نقش کبد در حذف مواد و سموم اضافی حاصل از سوخت‌و‌ساز مواد غذایی بسیار حیاتی است. کبد بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن است و نقش مهمی در تنظیم پدیده‌های حیاتی بر عهده دارد. وزن کبد در بالغین حدود 5/1 تا 5/2 کیلوگرم است.
در قسمت فوقانی کبد عضله دیافراگم قرار دارد. خون‌رسانی به کبد بسیار زیاد است و به آن «جگر سیاه» نیز گفته می‌شود. گرچه پزشکان در معاینه، متوجه برخی از تغییرات در اندازه کبد می‌شوند، ولی در اکثر موارد استفاده از سونوگرافی ضروری است.
چاقی، تا ۲۶ درصد بیماری کبد چرب را افزایش داده است. این در حالی است که پیش از این، این بیماری ارثی بوده است.در کبد انسان 50هزار نوع آنزیم تولید می‌شود که یکی از آنها اینترفرون است و وظیفه آن مبارزه با ویروس است.
در کبد انسان سلول‌هایی به نام کوفلر وجود دارد که وظیفه آنها از بین بردن میکروب و ویروس‌هاست. کبد انسان محل ذخیره آهن و ضایعات غذایی است و با خوردن غذاهایی که ضررشان بیشتر از فواید آنهاست کبد را بیمار می‌کنیم و نمی‌تواند به وظیفه اصلی خود خوب عمل کند و انسان دچار انواع بیماری می‌شود.
منظور از کبد چرب، رسوب چربی (عمدتا از چربی‌های خنثی) در کبد است که پیدایش آن در افراد چاق، مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا و بی‌تحرک، بیشتر دیده می‌شود. سوء‌تغذیه پروتئینی یا کاهش سریع وزن می‌تواند این عارضه را در پی داشته باشد.
این بیماری در40 تا 60 سالگی شایع است و در بیشتر موارد این عارضه بدون علامت است و پزشک در بررسی آزمایشگاهی یا سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن که به‌علل دیگر انجام می‌شود، متوجه آن می‌شود.
فرد به‌ندرت از ضعف و خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم شاکی است و به‌خصوص این علائم در مواردی که کبد چرب سریع ایجاد شده باشد، بیشتر بروز می‌کند.
چاقی عامل مهمی برای بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات در فرد است؛ به همین دلیل برای پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها لازم است وزن خود را کاهش دهید.
در حالت عادی امکان رسوب چربی در کبد که یکی از ارکان‌ مهم سم‌زدایی محسوب می‌شود وجود ندارد ولی اضافه‌وزن و چاقی از شاخص‌های اساسی تجمع و رسوب چربی در غده 5/1 کیلویی بدن (کبد) است.
چربی خون بالا، دیابت و مصرف برخی داروها مانند کورتون نیز از دلایل بروز بیماری کبد چرب است.
مشکلات کبد چرب
کبد فرد مبتلا به این عارضه در مقابل رسوب چربی از خود واکنش نشان می‌دهد که در درازمدت سبب آسیب کبد می‌شود.
شیوع این بیماری در زنان به‌علت کم‌تحرکی، بیشتر و در کودکان از شیوع کمتری برخوردار است و با افزایش سن و در گروه میانسالان به میزان مبتلایان افزوده می‌شود. با تخریب و ایجاد اختلال در عملکرد سم‌زادیی کبد، کارکرد بسیاری از اعضا و ارکان‌ بدن ازجمله مغز، ریه، کلیه و سیستم انعقادی خون مختل می‌شود.
مهم‌ترین اصل برای درمان کبدچرب، برطرف کردن بیماری‌های زمینه‌ای ایجادکننده آن است. اگر پزشک تشخیص دهد که چاقی علت بروز بیماری است، فرد می‌تواند با کم کردن حداقل 5‌کیلوگرم از وزن خود، چربی کبد را کاهش دهد و حتی این بیماری را درمان کند.

افراد مبتلا به دیابت هم به‌دلیل مختل شدن متابولیسم چربی در بدنشان، مستعد این بیماری هستند که با تجویز داروهای مناسب بهبود می‌یابند. بسیاری از این بیماران با مصرف آنتی‌اکسیدان از جمله ویتامین E و مصرف داروی متفورمین، هم قند خونشان کنترل می‌شود و هم سوخت‌و‌ساز چربی در کبد آنها منظم می‌شود.
چاقی آفت سلامت  است و برای کنترل آن و بسیاری از بیماری‌های دیگر باید الگوی تغذیه‌ای، از غذاهای پرکالری چرب و کم‌فیبر به سمت غذاهای سالم و تازه تغییر پیدا کند و ورزش و تحرک بدنی جزء  برنامه روزانه افراد قرار بگیرد.
80‌درصد بیماری‌های عروق کرونر قلب، 90‌درصد موارد دیابت نوع 2، یک‌سوم سرطان‌ها و بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دیگر با داشتن رژیم غذایی سالم، حفظ وزن در حد طبیعی و فعالیت بدنی مناسب و مستمر قابل پیشگیری است.
وظایف اصلی کبد
- متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی
- ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی
- تبدیل آمونیاک به اوره
- متابولیسم استروئیدها
- عمل کردن به‌عنوان یک صافی برای محافظت در برابر سیل مواد مضری که به‌ خون سرازیر می‌شوند.
کبد صفرا تولید می‌کند. نمک‌های صفراوی برای هضم و جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی استفاده می‌شوند و بیلی‌روبین- محصول نهایی انهدام گلبول‌های قرمز- در کبد ترکیب شده و از طریق صفرا دفع می‌شود.چی بخوریم، چی نخوریم؟

غذاهای مضر: برای جلوگیری از آسیب‌دیدن کبدتان، از خوردن غذا‌های زیر اجتناب کنید:
چای (‌انسان را دچار کم‌خونی می‌کند که حاصل خارج‌شدن یون‌های کلسیم از استخوان است.ایجاد سنگ‌های کلیوی، ساییدگی استخوان، دوبرابر شدن کار کلیه و.... نیز از دیگر مضرات آن است) سرخ‌کردنی، ادویه تند، غذاهای چرب و پرحجم، سیرداغ، پیازداغ، آب همراه غذا، ماست، دوغ همراه غذا، تخم‌مرغ، دارو، تنقلات‌شور، پفک، یخمک، روغن سرخ‌کردنی، شیرینی قنادی، غذای فریزشده، غذای زودپزشده، نمک زیاد، ترشیجات، رب، سس و...
غذاهای مفید برای کبد:آب (‌روزی 6 لیوان آب که حتما باید نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نیم بعد از غذا نوشیده شود‌)، میوه‌جات، لیموترش، هفته‌ای یک‌بار سوپ‌جو، روزی 3لیوان شربت عسل، ترشیجات طبیعی (‌‌مثل زرشک یا شاتوت که بهترین داروی هپاتیت است‌)، انواع مرکبات.
سیروز کبدی
نوعی بیماری مزمن کبدی است که به‌دلیل افزایش بافت فیبری، ساختمان طبیعی کبد نابود می‌شود و می‌تواند در نتیجه ابتلا به بیماری‌های کبدی مثل هپاتیتB، بیماری کبد الکلی (بیماری ناشی از مصرف زیاد الکل) و بیماری‌های خود ایمنی باشد.
در عارضه «سیروز کبدی» نسج کبد به‌طور کامل تخریب می‌شود که می‌توان یکی از دلایل آن را «کبد چرب» دانست که در افراد چاق در درازمدت اتفاق می‌افتد.
بیماری کبد چرب علامت و مشخصه خاصی ندارد و بیشتر افرادی که به آن دچار هستند، اطلاعی از بیماری خود ندارند و تنها گاهی با درد خفیف و مبهم در سمت راست و فوقانی شکم به پزشک مراجعه می‌کنند.
ساده‌ترین راه تشخیص کبد چرب انجام سونوگرافی از کبد است و انجام تست‌های کبدی هم برای بررسی علل افزایش آنزیم‌های کبدی به‌منظور جلوگیری از تخریب کبد ضروری است.
طبق تحقیقات انجام‌شده، در کشور ما مهم‌ترین دلیل افزایش آنزیم‌های کبدی، بیماری کبد چرب است که باید آن را کنترل کرد.
کبد قادر به تولید مجدد بافت خود است وجود 10‌  تا 20درصد از کل کبد برای ادامه حیات کافی است ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض24 ساعت اتفاق می‌افتد. کبد برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از 500‌عمل مختلف را انجام می‌دهد.
تظاهرات بالینی سیروز
- سوء‌تغذیه
- جمع‌شدن آب در شکم (آسیت)
- آنسفالوپاتی کبدی
- تغییرات قند خون
تغذیه‌درمانی صحیح می‌تواند در کاهش بروز عوارض مؤثر باشد ولی دریافت کافی مواد مغذی به‌دلیل بی‌اشتهایی، تهوع و فقدان حس چشایی مشکل است.
تعداد وعده‌های غذایی بیشتر و کوچک‌تر، بهتر از 3 وعده غذایی تحمل می‌شوند. مکمل‌های مایع خوراکی نیز باید دریافت و تغذیه اضافی در بیماران مبتلا به سوء‌تغذیه و همچنین در افرادی که در معرض خطر عوارض کشنده بیماری هستند، در نظر گرفته شود.


 

 
   
 
   
 
     

>

 

مصرف آبغوره برای کبد مفید است
یک کارشناس ارشد طب سنتی با بیان این که مالیدن پودر غوره بر روی بدن باعث خوشبو کردن تعریق بدن می‌شود، گفت: غوره در برطرف کردن جوش‌های صورت و خارش بدن نیز کاربرد دارد.
مینا موحد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این مطلب که غوره مزاج سرد و خشک دارد، اظهار داشت: این میوه نارس، حرارت خون و صفرا را کم می کند و باعث از بین رفتن صفرا و بلغم موجود در معده می‌شود. وی مصرف آب غوره را باعث تقویت کبد و برطرف کننده تشنگی و سستی اعضای بدن دانست و افزود: مصرف کم آب غوره همراه با غذای روزانه در زنان باردار به حفظ جنین آنها کمک می‌کند اما این افراد باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد آن ممکن است موجب سقط جنین شود. موحد با اشاره به افزایش خونریزی بینی در فصل تابستان گفت: اگر این افراد چند قطره از آب غوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانند در مدت زمان کوتاهی موجب توقف خونریزی می‌شود. این کارشناس ارشد طب سنتی اضافه کرد: مصرف رب غوره اشتها آوراست و در برطرف کردن اسهال و استفراغ صفراوی (ناشی از صفرا) و سوزش مقعد نیز کاربرد دارد.
موحد با تاکید بر این مطلب که کسانی که طبع سرد دارند، نباید از غوره و فرآورده‌های آن استفاده کنند، اظهار داشت: مصرف زیاد آب غوره باعث نفخ و دل پیچه می‌شود و برای اینکه این حالت اتفاق نیفتد توصیه می‌شود به همراه آن گل قند، انیسون و یا انجیر مصرف کنند.

   
 
   
 
     

>

 
 
 


اداره دارو و غذای آمریکا‌ (FDA)، قرص‌های Nexavar (Sorafenib) را برایدرمان بیماران مبتلا به سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار غیر قابل جراحییا HCC) مورد تایید قرار داده است.
، Nexavar FDA را برای درمان سرطان کبد تایید کرد
اداره دارو و غذای آمریکا‌ (FDA)، قرص‌های Nexavar (Sorafenib) را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار غیر قابل جراحی یا HCC) مورد تایید قرار داده است. این نخستین داروی سیستمیک تایید شده برای درمان سرطان کبد است. نکساوار تنها داروی تایید شده به وسیله FDA است که به طرز چشم‌گیری باعث افزایش طول عمر در بیماران مبتلا به سرطان کبد می‌شود.
ماه پیش (اکتبر 2007)، نکساوار در اروپا به منظور درمان HCC مورد تایید قرار گرفت. ابن دارو در حال حاضر در بیش از شصت کشور جهان مورد تایید قرار گرفته و مصرف می‌شود. نکساوار هم‌چنین جدیدترین دارو در درمان سرطان کلیه در طی 10 سال اخیر بوده است.
آرتورهیگینز رئیس کمیته اجرایی مراقبت‌های بهداشتی بایر اظهار می‌دارد: «تایید نکساوار در HCC، عرضه‌کننده یک مهارکننده جدید کیناز برای بیمارانی است که در گذشته از شانس درمانی محدودی برخوردار بودند. این رخداد عظیم نکساور را به عنوان یک دارو سیستمیک استاندارد برای درمان سرطان کبد مشخص می‌سازد. بهره‌گیری از نکساوار باعث ایجاد پیشرفت چشم‌گیری در بیمارانی‌ شده است که با این بیماری ویران کننده دست و پنجه نرم می‌کنند
هولینگزسی رنتون رئیس و مدیر عامل کمپانی داروسازی انیکس می‌گوید: «سرطان کبد جزء آن دسته از سرطان‌هایی است که تعداد مرگ و میر ناشی از آن به طور پیوسته رو به افزایش است.» او می‌افزاید: «تایید این دارو برای دومین بار حاکی از تعهدما در تسریع پیشرفت‌های بالینی به منظور ارائه یک درمان جدید و نوین برای بیماران نیازمند مبتلا به سرطان کبد است.»
HCC در برگیرنده‌ی 90 درصد از تومورهای کبدی بدخیم اولیه در بزرگسالان است که در ضمن شایع‌ترین فرم سرطان کبد نیز است. سرطان کبد سومین عامل مرگ و میر وابسته به سرطان در سراسر جهان است و از نظر شیوع سرطان‌ها در سراسر جهان سرطان کبد در رده‌ی ششم قرار دارد. هر ساله 600000 نفر در سراسر دنیا با علایم بیماری کبد مورد شناسایی قرار می‌گیرد و هم‌اکنون نیز وقوع آن در حال افزایش است. 19000 نفر در ایالات متحده آمریکا، 54000 نفر در اروپا و 390000 نفر در چین، کره و ژاپن هر ساله به سرطان کبد مبتلا می‌شوند.

دکتر جیمز‌ال‌بویر رئیس بنیاد کبد آمریکا بیان می‌کند: «بنیاد کبد آمریکا (ALF)، همیشه از درمان‌های موثر تایید شده برای بیماران مبتلا به سرطان کبد استقبال می‌کند و محققان ما منظور دست‌یابی به یافته‌‌های جدید در مورد سرطان کبد در سراسر جهان به مدت چند دهه مورد حمایت بنیاد کبد آمریکا قرار گرفته‌اند. تایید نکساوار شانس درمانی ارزشمندی را در اختیار بیماران مبتلا به سرطان کبد قرار می‌دهد و ALF را قادر می‌سازد تا از طریق دانش و تلاش‌های مدافعانه خود به ارتقاء درمان بیماران تحت پوشش خود بپردازد.»
تایید داروی نکساوار به وسیله‌ی FDA ناشی از نتایج مثبت آزمایشات بین‌المللی فاز 3 بوده است. این آزمایشات بر مبنای آزمایشات دارونماکنترل ارزیابی شده و پروتکل درمانی به صورت تصادفی انجام پذیرفته است. یافته‌های ناشی از این پژوهش حاکی از آن بود که بیماران مصرف‌کننده نکساوار در مقایسه با دارونما پیشرفت 44 درصدی را بقاء عمرشان تجربه کردند. (HR=0/69 , P=0/0006) میزان متوسط افزایش طول عمر در بیماران مصرف‌کننده نکساوار 10/7 ماه در مقایسه با 7/9 ماه، در مصرف کنندگان دارونما بود.
عوارض جانبی جدی در هیچ یک از گروه‌های مصرف‌کننده نکساوار و دارونما مشاهده نشد. اسهال و واکنش‌های پوستی دست‌ها و پاها شایع‌ترین عوارض جانبی ایجاد شده در نتیجه مصرف نکساوار بوده است.
نکساوار دارای مکانیسم متفاوتی از سایر داروهاست. نکساوار سلول‌ها و عروق تومورها را مورد هدف قرار می‌دهد. آزمایشات قبل از آزمایشات بالینی نشان‌گر آن بوده‌اند که نکساوار دو دسته از کینازها را در ایجاد، رشد تومورها و خون‌رسانی (آنژیوژنزیز) دخیل هستند را مورد هدف قرار می‌دهد. هر دوی این عوامل برای رشد و توسعه تومورهای سرطانی حیاتی و مهم هستند. این کینازها شامل راف کیناز (Raf Kinase) و RET هستند که خود راف‌کیناز شامل KIT , PDGFR-B , VEGFR-3 , VEGFR-2 , VEGFR-1 و FLT-3 است.
مدل‌های استفاده شده پس از آزمایشات بالینی حاکی از آن بودند که Raf/MEK/ERK در ایجاد HCC نقش دارد. بنابراین متوقف ساختن سیگنال‌های مخابره شده از Raf-1 ممکن است سودمندی‌ها و شانس درمانی جدیدی را در اختیار بیماران مبتلا به سرطان کبد یا HCC قرار دهد.
هدف از ارسال این پست فقط آشنایی با داروی مورد استفاده در درمان کبدی میباشد، این دارو در سال 2007 مورد تایید قرار گرفته است

 

آناتومی کبددر یک نگاه

 

آنزیم های کبدی
کبد Liver
بزرگترین غده بدن است و بعد از پوست بزرگترین عضو بدن است که در زیر پرده دیافراگم قرار گرفته است کبد در بسیاری از اعمال متابولیکی بدن از جمله پروتئین سازی و سم زدایی شرکت دارد . از دیگر اعمال سلولهای کبدی ذخیره سازی مواد مختلفی از جمله تری گلیسرید ، گلیکوژن و ویتامینها می باشد ، اعمال متابولیکی سلولهای کبدی که مهمترین آن گلوکونئوژنز یا تبدیل چربیها و اسید های آمینه به گلوکز و دآمیناسیون اسیدهای آمینه برای تولید اوره است .
آنزیمهای پلاسما :
در پلاسما دو دسته آنزیم وجود دارد :
1. آنزیم هایی که عمل بخصوصی را در خون به عهده دارند مانند فاکتورهای انعقادی
2. آنزیم هایی که در اثر ضایعات وارد به سلولها و متلاشی شدن آنها وارد خون می شوند.
در افراد سالم فعالیت آنزیمها در پلاسما در سطح نسبتاً پائینی قرار دارد . البته سطح بعضی از آنزیمهای پلاسما متعاقب ورزش ( CK ) و غذا خوردن ( Alp ) افزایش پیدا می کند .
افزایش سطح آنزیمهای پلاسما به علت تراوش غیر طبیعی آنها از سلولها و ورودشان به جریان خون به یکی از حالات زیر بستگی دارد :
1-  نکروز یا ضایعات شدید سلولی که بیشتر در اثر نرسیدن خون به سلول یا مواد سمی ایجاد می شود که این آنزیمها جزو آنزیمهای سیتوپلاسم سلول هستند .
2-  افزایش تکثیر سلولی : این حالت در بیماری نئوپلاستیک یا مواردی که فعالیت استئوبلاست ها افزایش می یابد اتفاق می افتد .
3- افزایش غلظت آنزیم در داخل سلول : که در برخی بیماریها یا مصرف بعضی از داروها اتفاق می افتد مانند گاما گلوتامیل ترانسفراز
4-  انسداد مجاری صفراوی : مانند افزایش فعالیت آنزیم الکالن فسفاتاز
آنزیمهای کبدی
اولین گام در تشخیص آسیب کبدی انجام آزمایش ساده خون است که حضور آنزیمهای خاص از نشان میدهد .

تحت شرایط عادی این آنزیمها درون سلولهای کبدی وجود دارند اما زمانی که کبدی آسیب می بیند این آنزیمها وارد جریان خون می شوند . حساسترین و پر مصرف ترین آنزیمهای کبدی آمینوترانسفرازها هستند . آنها آسپارتات آمینوترانسفراز SGOT یا AST و آلانین آمینوترانسفراز SGPT یا ALT هستند .
آمینوترانسفرازها چه هستند ؟
آمینوترانسفرازها باعث کاتالیز واکنش های شیمیایی در سلولها می شوند که در آن گروه آمین از یک مولکول دهنده به مولکول گیرنده منتقل می گردد . ویتامین6 B به صورت فسفاته در عمل به این طبقه آنزیمها کمک می کند . نقش این آنزیمها تأمین اسیدهای آمینه ضروری و نیمه ضروری برای بافت های بدن است .
به طور طبیعی آمینوترانسفرازها در کجا قرار دارند ؟
AST به طور طبیعی درانواع مختلف بافتها از قبیل کبد ، قلب ، ماهیچه و مغز قرار دارد  این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافتها وارد خون می شوند . به عنوان مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد .
قسمت عمده ALT برعکس AST در کبد یافت می شود و کبد جایی است که در بر گیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است . این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد .
آسپارتات آمینوترانسفراز ( AST ) یا ترانس آمیناز اگزالواستیک سرم ( SGOT )
این انزیم واکنش زیر را کاتالیز میکند .
آسپارتات + کتوگلوتارات توسط آنزیم AST طی واکنش دوطرفه به گلوتارات + اگزالواستات تبدیل می شود.
این آنزیم در سیتوپلاسم و میتوکندری سلولهای بافتهای قلب ، کبد و عضلات وجود دارد . در صورتی که این بافتها دچار ضایعه شوند میزان AST سرم افزایش می یابد . در ضایعات مزمن سلولهای کبدی ایزوآنزیم AST که در سیتوپلاسم و میتوکندری وجود دارند در پلاسما افزایش می یابند ( سیروزکبدی )

در آنفارکتوس میوکارد فعالیت AST سرم 6-4 ساعت بعد از حمله بالا می رود و در عرض  36 تا 24 ساعت به بالاترین حد رسیده و سپس شروع به کاهش می کند .
در دستروفی عضلانی و بیماری های کلیوی نیز میزان AST سرم افزایش می یابد .
میزان طبیعی آنزیم آسپارتات آمینو ترانسفراز ۵ تا ۴۰ واحد در هر لیتر سرم است .
آلانین آمینوترانسفراز ( ALT ) یا ترانس آمیناز پیرویک گلوتامیک سرم ( SGPT )
مانند آنزیم AST در اکثر بافتهای پراکنده بود ولی میزان به مراتب از AST کمتر است . این آنزیم در تشخیص بیماری های کبدی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . در هپاتیت ویروسی و یا سایر ضایعات حاد کبدی سطح آن به طور قابل ملاحظه ای بالا می رود . در انفارکتوس میوکارد فعالیت ALT کمی بالاتر از حد طبیعی است ولی در نارسایی قلبی افزایش قابل ملاحظه ای دارد که ممکن است به علت تجمع خون در کبد باشد . در ارزیابی نحوه عملکرد سلولهای کبدی آنزیم  ALTاختصاصی تر و حساستر از AST است و میزان افزایش آن درابتدای ضایعات بیشتر از AST است .
این انزیم واکنش زیر را کاتالیز می کند :
اگزالواستات + آلانین توسط آنزیم ALT طی یک واکنش دو طرفه به گلوتامات+ پیروات تبدیل می شود.
میزان طبیعی آنزیم آلانین آمینو ترنسفراز ۷ تا ۶۵ واحد در هر لیتر سرم است
چه بیماری های کبدی باعث ایجاد میزان غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می شوند ؟
بالاترین میزان ALTو AST به علت مرگ گسترده سلولهای کبدی ( نکروز گسترده کبد ) ایجاد می گردد . این حالت در شرایطی مانند : هپاتیت A ویروسی حاد یا B و آسیب کبدی مشخص بر اثر سمیت ناشی از دوز بیش از حد استامینوفن ایجاد می شود . افزایش خفیف تا متوسط در کبد چرب دیده می شود که دلایل ایجاد کبد چرب ، مصرف الکل ، دیابت ، ملیتوس و چاقی می باشد
نادر ترین دلایل ایجاد غیر طبیعی انزیمهای کبدی شامل هپاتیت B مزمن ، هماتوکروماتوزیس ، بیماری ویلسون ، کمبود Alpha / Antitripsin ، بیماری سیلیاک ، بیماری کرون ، کولیت الستراتیو  و التهاب هپاتیت اتوایمیون است .
چه داروهایی که باعث ایجاد سطح غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می گردند؟
-داروهایی که برای کاهش درد استفاده می شوند مانند آسپرین ، استامینوفن ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، دیکلوفناک و فنیل بوتازون
- داروهای ضد صرع شامل فنی توئین، الرپروئیک اسید ، کاربامازبین ، فنوباربیتال
- آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها ، سولفانامیدها ، ایزونیازید ، سولفامتوکسازول ، تری متوپریم
-داروهای پائین آورنده کلسترول شامل استاتین ها و نیاسین
-داروهای ضد افسردگی شامل سه حلقه ای ها
سطح غیر طبیعی ایجاد شده آنزیم های کبدی معمولاً هفته ها تا ماهها پس از قطع دارو به حالت طبیعی باز می گردد .
الکالن فسفاتاز Alkalin Phosphates
الکالن فسفاتازها به آن دسته از فسفاتازها اطلاق می شود که در pH قلیایی (5/10-9 ) فعالیت می کنند  این در بافتهای مختلف وجود داشته که هر بافتی دارای ایزو آنزیم مخصوص به خود است .
الکالن فسفاتاز باعث هیرولیز فنیل فسفات شده و آنرا به فنل ویون فسفات تبدیل می کند.
PNP توسط آنزیم ALK.ph در   ۵/pH =۱۰  و یک واکنش دو طرفه به PNK+P تبدیل می شود.                                                                                                                             
ایزو آنزیمهای این انزیم در استخوان ، جفت و روده ها وجود دارد . با تعیین فعالیت ایزو آنزیمهای مربوط در این بافتها می توان منشأ ضایعه را مشخص کرد . این انزیم در غشاء سلول وجود دارد و به نظر می رسد در عمل تبدیل غشاء سلولی دخالت دارد . علاوه بر الکتروفورز از روشهای دیگری نیز در تشخیص ایزوآنزیمهای الکالن فسفاتاز استفاده می شود .
الکالن فسفاتاز روده ای در مقابل ال – فنیل – آلانین حساس است و ایزوآنزیم جفتی در برابر حرارت پایدار می باشد . مجاورت سرم با جوانه گندم یا نور آمینداز باعث جداشدن الکالن فسفاتاز استخوانی از کبدی به روش الکتروفورز می شود زیر حرکت نوع استخوانی کندتر از کبدی خواهد شد .
در افراد بالغ آنزیم موجود در سرم منبع کبدی دارد  اندازه گیری این آنزیم در بیماری های کبدی ، صفراوی ، و استخوانی دارای اهمیت است . این انزیم برای فعالیش به یون منیزیم نیاز دارد .
نمونه مورد آزمایش سرم بدون همولیز یا پلاسمای هپارینه که در اولین فرصت جدا شده باشد .

مقادیر طبیعی بزرگسالان 60تا250 U/L،افراد زیر 15 سال 150تا850 U/L
تغییرات فیزیولوژیکی الکالن فسفاتاز
در کودکان فعالیت ALP پلاسما ممکن است تا سه برابر افراد بالغ بر سد که علت فعالیت شدید استئوپلاست در مغز استخوان بوده که به رشد استخوان ارتباط دارد .
در سه ماهه دوم و سوم حاملگی ممکن است الکالن فسفاتاز جفتی باعث افزایش سطح این آنزیم در پلاسما شود .
مصرف لبنیات می تواند باعث آزاد شدن ایزآنزیم الکالن فسفاتاز از سلولهای روده ای شده که از این طریق وارد جریان خون شده که در نتیجه سبب افزایش کاذب و موقت فعالیت آنزیم در پلاسما می شود.
تغییرات پاتولوژیکی الکالن فسفاتاز پلاسما
1-در بیماریهای کارسینومای استخوان ، کبد ، فعالیت الکالن فسفاتاز پلاسما افزایش می یابد .
2-بیماری های استخوانی: از جمله بیماریهای استخوانیDisease PageT,s هیپرپاراتیروئیدیسم ، راشتیم ، استئومالاسیا و کارسینومای همراه با متاستاز استئوبلاستیک

3- بیماریهای کبدی ، کلستاز : این بیماری از دو راه باعث افزایش آنزیم در پلاسما می شود از طرفی مستند ALP کبدی را افزایش می دهد و از طرفی دیگر باعث تراوش آن در جریان خون می شود .
4-  کارسینوما
5- در فسفاتازی و در بعضی از بیماریهای  مانند   نکروز کبد و در فقر روی مقدار این آنزیم کاهش می یابد .
گاما گلوتامیل ترانسفراز
این آنزیم یک پیتیداز است و پیتیدها را به اسیدهای آمینه یا مولکولهای کوچکتر هیرولیز می نماید ، این آنزیم قبلاً به نام ترانس پیتیداز معروف بوده ولی امروزه به نام گاماگلوتامیل ترانسفراز معروف است

آنزیم GGT نیز مانند ALP در غشا سلولی جا داشته در جریان بیماریهای کبد ، کیسه صفرا و پانکراس از سلولهای این اندامها آزادش و وارد جریان خون می شود مقداری از این آنزیم بصورت محلول وجود دارد .

گاماگلوتامیل پارانیتروآنیلید+ گلایسیل گلیسین توسط GGT و در ۲/pH =۸  در واکنشی دوطرفه به پارانیتروآنیلین+ گاماگلوتامیل گلایسیل گلایسین تبدیل می شود.
اهمیت بالینی
فعالیت آنزیم GGT منحصراً در بیماری های کبدی ، مجاری صفراوی و پانکراس در پلاسما افزایش یافته و در بیماریهای نظیر انفارکتورس میوکارد نیز به علت آسیب وارده به کبد سطح این آنزیم در کبد بالا می رود .
با اینکه در تمام بیماریهای کبدی اعم از بیماریهای مزمن و حتی میزان این آنزیم بالاست ولی نسبت افزایش در کلستاز به مراتب بیشتر است . در بیماریهای عفونی کبدی نیز GGT سرم افزایش می یابد ولی در این شرایط اندازه گیری ترانس امیناز ها حساستر و دقیق تر به شمار می آید .
در افرادی که بار بیتورات مصرف می کنند و همچنین افراد الکلی سطح GGT سرم بالاتر از حد طبیعی می باشد که احتمالاً به علت تحریک انزیم کبدی است .
انازه گیری میزان فعالیت GGT پلاسما احتمالاً حساسترین تست در ارزیابی بیماریهای کبدی بخصوص در کلستاز کبدی است . درتشخیص افتراقی بین ضایعات سلولهای کبدی و کلستاز حساسترین تست در ارزیابی بیماریهای کبدی بخصوص در کلستاز کبدی است. لکن در تشخیص افتراقی بین ضایعات سلولهای کبدی و کلستاز حساسیت این روش کمتر از ALP است و با توجه به اینکه سطح GGT سرم دربیماریهای استخوانی تغییری نمی یابد از این رو می توان با اندازه گیری فعالیتALP و GGT به منشاء بافت ضایعه دیده پی برد .
مقادیر زیادی از آنزیم GGT در پروستات وجود دارد . در نتیجه فعالیت آنزیم در مردان 50 برابر زنان است و همچنین در بدخیمی های پروستات افزایش آنزیم مشاهده می شود.
 

 
 

درمان های کبدی
کبد چرب یا (استئا تو هپاتیت )با تجمع چربی در سلولهای کبدی والتها ب کبد مشخص می شود .این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می کنند ایجاد می شود ولی در ایران بیماری به علل دیگر ایجاد شده وکبد غیر الکلی نامیده می شود .
فرم غیر الکلی این بیماری در مقداری از اختلالات با لینی مانند : دیابت، چاقی، سو تغذیه رخ می دهد، اغلب بیماران 40تا60 سال سن داشته و بیماری در جنس مونث شا یع تر است. کبد چرب در کودکان با سن بالاتر از 10سال نیز می تواند ایجاد شود .این اختلال کبدی مزمن بوده وبرای سالها پایدار خواهد ماند .
در اکثر بیماران مبتلا به کبد چرب مشکل جدی برای کبد ایجاد نمی شود ولی در تعداد اندکی از بیماران با گذشت زمان با فت جوشگاهی وفیبروز در کبد ایجاد شده ودر نهایت سیروز ونا رسایی کبد ایجاد می شود .چون پیش بینی مسیر بیماری در یک فرد واینکه کدام بیمار پیشرفت خواهد کرد مشکل است ،درمان وکنترل الزامی است .در حال حاضر درمان بر روی کنترل مشکلات طبی واختلالاتی که زمینه ساز کبد چرب هستند متمرکز است.داروهای جدید مختلفی برای درمان کبد چرب عرضه شده اند که تاثیر آنها ثابت نشده است .علت اصلی بروز کبد چرب ناشناخته است ولی تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه ای شناخته شده اند. هفتاد درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند.


دیابت وهیپرلیپیدمی (بالا بودن چربی های خون ) نیز از علل زمینه ای آن است. فاکتورهای مختلفی که با عث تغییر متا بولیسم در بدن می شوند شامل کاهش ناگهانی وزن، سوء تغذیه، تغذیه وریدی ،گرسنگی طولانی مدت نیز ممکن است با کبد چرب همراه باشند.
انجام بعضی از جراحی ها ی شکم شامل برداشتن کیسه صفرا ،برداشتن قسمتی از روده یا معده،جراحی روی لوزالمعده ومصرف بعضی از داروهای خاص شامل قرص های ضد با رداری ،هورمون استروژن ،کورتون (استروئید ها ، آمیودارون، تاموکسی فن ،والپروات سدیم نیز از علل زمینه ساز کبد چرب هستند . در کودکان اختلالات مادر زادی شامل سو جذب چربی ها ،سیستیک فیبروزیس وبیماری ویلسون با کبد چرب همراه هستند وبه ندرت احساس ناراحتی در قسمت فوقانی وراست شکم وخستگی وجود دارد.
برای درمان وبهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه ساز درمان شوند. اختلال در بیشترموارد به دنبال بررسی ها ی روتین آزمایشگاهی (مانند بررسیهای استخدامی )کشف می شود .در بررسی های روتین ،آنزیم ها ی کبدی افزایش یافته اند ودر صورت شک به این اختلال اقدامهای بعدی برای کشف علت زمینه ای وبررسی سایر علل بیماری کبدی ضروری است .
آزمایشهای لازم برای قند وچربی های خون وهمچنین برای ویروسهای هپاتیتی ضروری است .با مطالعات تصویر برداری مانند سونو گرافی ،تجمع چربی در کبد نشان داده می شود .گاهی برای اثبات تشخیص نمونه برداری از کبد ومطالعه میکروسکوپی بر روی آن لازم است ولی گاهی نمونه برداری انجام نشده وبیمار به مدت 6ماه تا یکسال از نزدیک زیر نظر گرفته می شود تا طبیعی شدن آنزیم های کبدی به دنبال درمان اختلالات زمینه ساز اثبات شود. برای درمان وبهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه ساز درمان شوند .
کاهش تدریجی وزن در افراد چاق لازم بوده ومفید است، ولی کاهش ناگهانی وزن ،این اختلال را تشدید می کند .در کبد چرب مقاومت به انسولین شایع بوده وداروهایی که مقاومت به انسولین را درمان می کنند مانند :مت فورمین موجب بهبود آنزیم های کبدی می شوند .ویتامین E با دوز 400میلی گرم در روز باعث کاهش آسیب به سلولهای کبدی و بهبود آنزیم های کبدی می شود ولی چون با خطر افزایش بیماریهای قلبی همراه است مصرف دراز مدت آن توصیه نمی شود .کبد چرب از نظر بالینی یک اختلال پایدار وساکت شناخته شده ودر بیشتر موارد موجب بیماری جدی در کبد نمی شود وبا درمان بهبود می یابد.
این بیماری به ندرت در مواردی درمان نشده وبه سوی بیماری جدی کبدی وسیروز پیشرفت کرده و باعث نا رسایی کبد می شود .داروهای جدید که تاثیر ثابت شده ای در درمان کبد چرب ندارد نیز به بازار عرضه شده اند .
در کودکان علل زمینه ای شامل دیابت، سو جذب چربی، چاقی، ماراسموس، کواشیورکور، ویلسون ،سیستیک فیبروزیس، آبتا لیپوپروتئینمی ونا رسایی پانکراس باید بررسی و درمان شود

می آید.

 
 

وظایف کبد دریک نگاه:

1) کبد مسوول بیش از 500 کار کرد حیاتی در بدن است.

2) ********  در مورد وظیفه دوم موردی پیدا نکردم که مورد تایید باشه

3) تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، سم زدایی، تجزیه مواد شیمیایی و یا تبدیل مواد شیمیایی سمی ‌و غیرقابل دفع به مواد غیرسمی ‌و قابل دفع (متابولیزه کرده و غیرفعال کردن سموم) از کارکردهای کبد است.

4) یک کبد سالم قادر است 100 درصد باکتری‌ها و سموم را پیش از آنکه به جریان عمومی‌خون بدن راه یابند، از بدن دفع کند.

5) کبد در حفظ تعادل و تنظیم هورمون‌های بدن نقش دارد.

6) کبد در ذخیره‌سازی و متابولیسم چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها نقش دارد.

7) کبد محل ذخیره گلوکز (قند) خون است. کبد گلوکز را تبدیل به گلیکوژن کرده و در خود ذخیره می‌کند. در صورت نیاز مجددا گلیوکوژن را تبدیل به گلوکز کرده و به جریان خون وارد می‌سازد.

8) کبد محل ذخیره چربی‌ها، ویتامین‌ها (به ویژه ویتامین‌های A,D,E,K,B12)، املاح معدنی (آهن، فولات، مس) و سایر مواد مغذی است.

9) کبد یک کارخانه بیوشیمیایی است:

سنتز آلبومین: پروتئینی که تبادل آب میان خون و بافت‌های بدن را تنظیم می‌کند.

سنتز کلسترول: کبد تمام کلسترول مورد نیاز بدن را می‌سازد.

سنتز فاکتور های انعقاد خون

ساخت گلوگز از برخی آمینو اسیدهای خاص، گلیسرول و لاکتات

سنتز گلوبین: بخشی از هموگلوبین خون

سنتز فاکتورهای ایمنی سیستم ایمنی بدن

سنتز فسفولیپیدها و لیپوپروتئین‌ها-سنتز‌تری‌گلیسیریدها از اسیدهای چرب و گلیسرول

10) کـبد صفرا را ‌ترشح می‌کند. صفرا وظیفه کمک به گوارش و جذب چربی‌ها و دفـع مــواد زاید را بر عهده دارد.

11) کبد مسوول زدودن بیلی‌‌روبین از خون. طحال مسوول انهدام گلبول‌های قرمز فرسوده و پیر است. از انهدام هموگلوبین گلبول‌های قرمز ماده‌ای زرد رنگ به نام بیلی‌‌روبین پدید می‌آید اما این بیلی‌‌روبین نا محلول در آب در کبد به بیلی‌‌روبین قابل دفع تبدیل می‌گردد.

12) آمونیاک حاصل از تجزیه پروتئین‌ها یک ماده سمی ‌خطرناک است که کبد با تبدیل آمونیاک به اوره ‌این ماده سمی ‌را از طریق ادرار از بدن دفع می‌کند.

13) کبد تصفیه خانه و پالایشگاه بدن است. هر چیزی که ما می‌خوریم، می‌آشامیم، تنفس می‌کنیم و یا با پوستمان تماس می‌یابد، سرانجام به کبد‌مان می‌رسد. کبد وظیفه تصفیه آلاینده‌های هوا، آفت‌کش‌ها، دود سیگار، مواد شیمیایی، الکل، مواد مخدر و تمام داروهای مصرفی ما را به عهده دارد. اگر کبد وجود نداشت داروها برای همیشه در بدنمان باقی می‌ماندند و الکل هیچ‌گاه از بدن دفع نمی‌گردید.

14) در 3 ماه نخست بارداری تولید گلبول‌های قرمز در جنین منحصرا توسط کبد صورت می‌گیرد. از هفته 24 بارداری به بعد مغز استخوان این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

 
   
 
   
 
                 

>

   
 

تغذیه مناسب برای سلامت کبد
کبد عضوی بسیار حیاتی برای بدن است. این عضو با وزن تنها 5/1 کیلوگرم ۵۰۰ کار متفاوت انجام می دهد که مهمترین وظیفه آن سوخت و ساز پروتئینها و کربوهیدرات ها و چربیهاست. کبد همچنین عمل ذخیره سازی و فعال سازی ویتامینها و مواد معدنی را انجام می دهد؛ تولید صفرا می کند که برای هضم و جذب چربیها لازم است؛ آمونیاک را که بسیار سمی است (با تبدیل به اوره) از خون پاک و سم زدایی می کند؛ انواع پروتئینهای خونی و شاخصهای انعقادی در کبد ساخته می شود .
کبد همچنین استروئیدها را متابولیزه می کند، داروها و الکل را از خون پاک می کند، و باکتریها و مواد زاید را از خون میگیرد؛ و تقریبا ۱۵۰۰سی سی خون در دقیقه از کبد عبور می کند.
اگر کبد فردی را برداریم، فرد ظرف ۲۴ ساعت می میرد؛ با این حال انسان می تواند با 10 تا 20 درصد کبد خود زنده بماند.
کبد بیشترین سهم مصرف انرژی پایه را نیز به خود اختصاص می دهد. (۲۹% انرژی پایه).
مواردی که به کبد آسیب می رساند عبارت است از:
۱- خوردن زیاد
۲- بد خوردن؛ مثلا خوردن زیاد محصولات تهیه شده از آرد تصفیه شده، غذاهای آماده، شکر زیاد، چیپس، ...
۳- برنامه غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات، پرچربی؛ بخصوص برنامه غذایی سرشار از چربیهای اشباع و روغنهای هیدروژنه
۴- موادی همچون الکل، سیگار، کافئین، تئوبرومین ...
۵- انواع داروهای خوراکی مثلا قرصهای ضد بارداری
۶- افزودنیهای مواد غذایی
توصیه های تغذیه ای برای سلامت کبد :
- از نیکوتین، الکل، کافئین، گوشت قرمز، قند ساده، غذاهای سرخ شده، کمتر استفاده کنید.
- از منابع غذایی پتاسیم بیشتر استفاده کنید؛ مثل موز، کشمش، آلو، بادام، انواع سبزیجات.
-آب زیاد بنوشید؛ سعی کنید هر ساعت مقداری آب بخورید.
- سبزیجات خام بیشتر مصرف کنید.
- آب هویج و آب چغندر بیشتر مصرف کنید.
-روغن مایع مصرف کنید و خوردن از کره و مارگارین و روغن جامد و دنبه اجتناب کنید.
- ویتامین «کا» برای جلوگیری از سیروز کبدی مفید است.
- از مصرف زیاد ویتامین «آ» پرهیز کنید، بدین منظور نباید روغن کبد ماهی زیاد مصرف کنید. بهتر است که از منابع حاوی پیش ساز ویتامین «آ» (بتاکاروتن؛ مانند هویج، زردآلو، طالبی، …) استفاده کنید.
- هرگز مرغ و ماهی و گوشت خام یا نیمپز نخورید؛ زیرا خطر شدید عفونت با باکتریها و پارازیت ها و … را به همراه دارد.
-لیمو یکی از بهترین دوستان کبد است؛ بیشتر لیمو بخورید.
- کوآنزیم «Q10» به رساندن اکسیژن به کبد کمک می کند
- ل از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کند.

- از مین های قوی استفاده نکنید؛ اما همیشه هم از بروز یبوست جلوگیری کنید.

پاری طب
_________________

 
   
 
   
 

>

 

غذاهای مفید و مضر برای سلامت کبد
اطمینان حاصل کنید که از مصرف غذاهای پرچرب و پر کلسترول اجتناب می‌کنید، و اقلام غذایی سالم و روغن‌های غیر اشباع چند زنجیره‌ای مفید برای بدن را مصرف می‌نمایید. تغذیه سالم به حفظ سلامت و عملکرد مطلوب کبدتان کمک شایانی می‌کند.
همان‌طور که می‌دانیم، کبد یکی از اندام‌های مهم بدن است و طیف وسیعی از عملکردهای بدن را بر عهده دارد. بنابراین مراقبت از سلامت کبد بسیار حائز اهمیت است.
آنتی اکسیدان‌ها و غذاهای غنی از فیبر فراوانی هستند که برای کبد مفید می‌باشند و غذاهای غنی از ویتامین و اسید چرب امگا 3 از کبدتان محافظت نموده و سلامت آن را حفظ می‌نمایند.
از میان تمام ارگان‌های بدن؛ کبد یکی از ضروری‌ترین اعضای بدن به شمار می‌آید. کبد دارای نقش کلیدی در متابولیسم است و به تولید مواد بیو‌شیمیایی لازم برای هضم کمک می‌نماید.

کبد عملکردهای متعددی را بر عهده دارد از جمله: ذخیره سازی گلوکز، مواد معدنی، ویتامین‌ها، و پاک‌سازی و سم‌زدایی خون. کبد بزرگ‌ترین غده در بدن انسان است و سلامت کلی انسان منوط به سلامت کبد است.
غذاهایی که مصرف می‌کنید بر سلامت و عملکرد کبد شما بسیار موثرند. غذاهای طبیعی ارگانیک بسیاری هستند که برای کبد مفید می‌باشند.
غذاهای مفید
مصرف خوردنی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان بهترین راهکار برای حفظ سلامت کبدتان به موازات سلامت عمومی بدن‌تان می‌باشد.
غذاهای غنی از بتاکاروتن

غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان به پاک‌سازی اثر رادیکال‌های آزاد و مواد مضر در کبد کمک می‌نمایند. سبزیجاتی نظیر چغندر و هویج حاوی آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید و بتاکاروتن می‌باشند. تمام آنتی‌اکسیدان‌ها به پروسه‌ی سم زدایی کبد کمک نموده و از کبد در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. جالب است که متذکر شویم بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) موجود در هویج، یک آنتی‌اکسیدان مفید و موثر می‌باشد؛ لذا مفید است که مصرف هویج را در الگوی رژیم غذایی خود بگنجانید.
همچنین سیر نیز مفید است و سلنیوم و گلوتاتیون موجود در سیر دارای عملکردی مشابه با آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند.
غذاهای غنی از ویتامین‌های B، C و E

غذاهای حاوی مقادیر فراوان از ویتامین‌های B، C و E می‌بایست به صورت روزانه برای تقویت سلامت کبد مصرف شوند. غذاهای غنی از ویتامین C و ویتامین E همانند آنتی‌اکسیدان‌های مذکور بسیار مفید می‌باشند. مواد با خاصیت آنتی‌اکسیدانی به کاهش تخریب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌نمایند، بنابراین برای تقویت و پاک‌سازی کبد مفیدند. غذاهای غنی از ویتامین ب عملکرد کبد را تقویت می‌کنند و به کاهش احتقان کبدی کمک می‌نمایند. ویتامین ب 12 نیز به متابولیسم چربی‌ها و بهبود عملکرد کبد کمک می‌نماید.
توصیه می‌شود از مصرف بی رویه نوشیدنی‌های غنی از کافئین (به ویژه قهوه و مانند آن) اجتناب کنید و به جای آن‌ها از نوشیدنی‌های سالم و مفیدتری مثل چای سبز استفاده کنید
بسیاری از غذاها (برای مثال: بروکلی، تخم مرغ، اسفناج، برنج قهوه‌ای، غلات و غیره) حاوی ویتامین ب می‌باشند. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نیز حاوی ویتامین ث می‌باشند از جمله: گوجه‌فرنگی، توت فرنگی، بروکلی، فلفل، مرکبات و غیره.

سبوس گندم منبع خوبی از ویتامین E و سلنیوم می‌باشد. بادام، آووکادو، گردو، غلات غنی شده، تخم آفتابگردان، کره بادام زمینی، سبزیجات روغنی نیز از منابع خوب ویتامین E می‌باشند.
غذاهای غنی از فیبر
غذاهای فیبردار برای تقویت عملکرد کبدتان ضروری هستند. استفاده از غذاهای فیبردار نظیر نان‌های دارای غله کامل، برنج و دیگر محصولاتی که حاوی غلات کامل باشند؛ مطمئناً پروسه هضم را تقویت می‌نمایند. میوه‌ها و سبزیجات نیز از محتوای فیبر بالایی برخوردار می‌باشند.امگا 3

مصرف غذاهای غنی از امگا 3 نیز برای سلامت کبد مهم است. غذاهای مرسوم غنی از امگا 3 عبارتند از: ماهی‌ها (از جمله : ساردین، سالمون، قزل آلا و...)، مغزها و روغن‌هایی گیاهی (شامل: کانولا، سویا، دانه کتان و کنجد).
* اطمینان حاصل کنید که از مصرف غذاهای پرچرب و پرکلسترول اجتناب می‌کنید، و اقلام غذایی سالم و روغن‌های غیر اشباع چند زنجیره‌ای مفید برای بدن را مصرف می‌نمایید. تغذیه سالم به حفظ سلامت و عملکرد مطلوب کبدتان کمک شایانی می‌کند.
غذاهایی که مضر هستند و باید از آن‌ها پرهیز کنید
* کافئین و الکل
غذاهای غنی از کافئین و الکل، می‌توانند به عملکرد کبدتان آسیب برسانند. مصرف کافئین، پاک‌سازی کبد را دشوار می‌کند.

توصیه می‌شود از مصرف بی رویه نوشیدنی‌های غنی از کافئین (به ویژه قهوه و مانند آن) اجتناب کنید و به جای آن‌ها از نوشیدنی‌های سالم و مفیدتری مثل چای سبز استفاده کنید. چای سبز به تقویت ایمنی بدن کمک می‌نماید و محتوای کافئین آن در حداقل است.* غذاهای پرچرب و حاوی چربی حیوانی اشباع شده

غذاهایی که پرچرب و حاوی چربی اشباع بالایی هستند، می‌توانند موجب افزایش سطح آنزیم ALT (آلانین آمینو ترانسفراز) کبدی گردند. سطح بالای آنزیم ALT نشانگر تخریب کبدی است. این در حالی است که بسیاری از شیرینی‌جات، فست‌فودها و غذاهای رستورانی حاوی محتوای چربی اشباع بالایی هستند.

برای مثال در این زمینه یک تیم تحقیق سوئدی یک بررسی را بر روی 18 دانش آموز جوان سالم لاغر اندام انجام دادند. از دانش آموزان مذکور خواسته شد؛ یک الگوی فعالیت بدنی نشسته (کم تحرک) و مصرف 2 وعده غذایی روزانه در رستوران‌های فست فود را برای مدت یک ماه، داشته باشند. از گزینه‌های رایج رژیم غذایی آنان؛ همبرگر و دیگر غذاهای فست فود غنی از چربی اشباع بود.


در پایان نمونه‌های خونی افراد جمع آوری گشت و نتایج مطالعه حاکی از افزایش یافتن سطوح آنزیم کبدی ALT در آنان بود. که این امر نشان می‌دهد این الگوی غذایی - رفتاری به کبد آن‌ها فشار مازادی را تحمیل نموده و در نتیجه شانس آسیب‌های کبدی را در دراز مدت افزایش می‌دهد.

غذاهایی که پرچرب و حاوی چربی اشباع بالایی هستند، می‌توانند موجب افزایش سطح آنزیم ALT (آلانین آمینو ترانسفراز) کبدی گردند. سطح بالای آنزیم ALT نشانگر تخریب کبدی است.


انتخاب غذاهای سالم تأثیر بسزایی را در تقویت و حفظ سلامت کبدتان دارد. فراموش نکنید که کبد مانند قلب اهمیت بسیاری را در ارتقای سلامت شما بر عهده دارد. بهتر است برای بهبود رژیم غذایی خود در جهت حفظ سلامت کبدتان از رهنمودهای یک متخصص تغذیه بهره‌مند باشید. در پایان خاطرنشان می‌کنیم اگر شرایط بالینی یا بیماری خاصی دارید، هرگز خودسرانه و بدون تایید پزشک معالجتان اقدامی را در جهت تغییر الگوی زندگی یا رژیم غذایی خود انجام ندهید.

 

[ دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٢:۱٤ ‎ب.ظ ] [ امیر ]
.: Weblog Themes By SlideTheme :.